هویت ملی و وظیفه مغفول وزارت خارجه

 در اقتصادسياسي, مباحث ویژه

بنام خدا

هویت ملی و وظیفه مغفول وزارت خارجه

به بهانه دیپورت شهروندان ایرانی از مبادی ورودی کشور گرجستان

نویسنده : سیدوحیدتقوی

 

در خبرها آمده بود که تعداد قابل توجهی از شهروندان ایرانی پس از ورود از مرزهای زمینی و هوایی توسط پلیس مرزی کشور گرجستان از آن کشور دیپورت شده اند . قابل فهم است که کشور گرجستان به دلایل تاریخی مشکلات فراوانی با کشور روسیه داشته و دارد و از این رو برای حفظ موقعیت خود به دامان آمریکا و اروپا پناه آورده است . و ایالات متحده  در این کشور از نفوذ بالا و دخالت های روزافزونی برخوردار است .

اما از سوی دیگر شاهدیم که هرگاه اختلافات ایالات متحده با ایران بالا می گیرد ، کشورهای اقماری آمریکا پیشتاز آوردن فشار به کشورمان می باشند . کشورهایی نظیر امارات ، بحرین و گرجستان نمونه بارز این کشورها می باشند . نمونه این نوع فشار در سال پایانی دولت دهم و زمانی که فشار تحریم های دولت اوباما به بالاترین حد خود رسیده بود ، قابل مشاهده بود . هنگامیکه در سال ۱۳۹۲  قانون لغو روادید بین دوکشور نقض شد و دولت گرجستان مجددا برای اجازه ورود شهروندان ایرانی ، آنها را ملزم به اخذ ویزا نمود .

اما اکنون شرایط تا حدودی باآن سال ها تفاوت کرده و طی ۴ -۵ سال گذشته تعداد بسیار زیادی از شهروندان ایرانی در این کشور انواع گوناگون سرمایه گذاری نظیر خرید ملک یا ثبت شرکت و یا راه اندازی بیزنس های گوناگون ( مانند راه اندازی رستوران ها و یا صرافی ها و ……) را انجام داده اند . لذا آنچه که در این نوشتار سعی کرده ام به مخاطبان گرامی منتقل نمایم این است که وظیفه دولت و وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در چنین شرایطی دوچندان خطیرتر می شود که ابتدا و پیش از هرچیز از شخصیت و هویت شهروندان ایرانی در مقابل اعمال خلاف عرف و خلاف شئون دولت گرجستان حمایت نماید و در

 

مرحله بعد از سرمایه و اموال شهروندان بی پناه در مقابل چنین اقداماتی با تمام قدرت حمایت نماید . و در مقابل این رویه خلاف قانون  دولت گرجستان به اظهارتنها این جمله که ” ما از دولت گرجستان گله مندیم ” اکتفا ننماید .  و از سوی دیگر وظیفه شهروندان ایرانی است که از انجام هرگونه سفر به گرجستان در چنین شرایطی به شدت خودداری نمایند مگر در شرایط ضروری .

به امید سربلندی و سرافرازی بیشتر ملت سربلند ایران

سیدوحیدتقوی

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید